40843MT
STRUT CONTROL ARMs
| Manufacturer | Model | Model Year |
| MERCEDES-BENZ | E300 | 2008 - 2009 |
| MERCEDES-BENZ | E320 | 2003 - 2009 |
| MERCEDES-BENZ | E500 | 2003 - 2006 |
| MERCEDES-BENZ | E55 AMG | 2003 - 2006 |
| MERCEDES-BENZ | SL500 | 2003 - 2006 |
| MERCEDES-BENZ | SL55 AMG | 2003 - 2008 |
| MERCEDES-BENZ | SL600 | 2004 - 2010 |
| MERCEDES-BENZ | SL65 AMG | 2007 - 2011 |
| MERCEDES-BENZ | CLS500 | 2006 - 2006 |
| MERCEDES-BENZ | CLS55 AMG | 2006 - 2006 |
| MERCEDES-BENZ | E350 | 2006 - 2009 |
| MERCEDES-BENZ | SL550 | 2007 - 2012 |
| MERCEDES-BENZ | CLS63 AMG | 2007 - 2011 |
| MERCEDES-BENZ | E63 AMG | 2007 - 2009 |
| MERCEDES-BENZ | CLS550 | 2007 - 2011 |
| MERCEDES-BENZ | E550 | 2007 - 2009 |
| MERCEDES-BENZ | SL (R230) | 200110 - 201201 |
| MERCEDES-BENZ | E-SERISI (W211) | 200203 - 200903 |
| MERCEDES-BENZ | E-SERISI T-Model (S211) | 200302 - 200907 |
| MERCEDES-BENZ | CLS (C219) | 200410 - 201102 |
| MERCEDES-BENZ | E-SERISI Platform (VF211) | 200303 - 200907 |
| Features | |
| Fitting Position | Lower |
| Steering arm type | 2 |
| Rod/Strut | 5 |
| Length [mm] | 440 mm |
| Bore Ø [mm] | 12,1 mm |
| Fitting Position | Rear Axle |
| Fitting Position | Right |
| Paired article numbers | 88-07509 |
| Weight [kg] | 1,35 kg |
| OEM Number |
| 2303500429 |