42436MT
TIE ROD END
| Manufacturer | Model | Model Year |
| MITSUBISHI | Lancer | 2008 - 2017 |
| MITSUBISHI | Outlander | 2007 - 2019 |
| MITSUBISHI | Outlander Sport | 2011 - 2019 |
| MITSUBISHI | RVR | 2011 - 2019 |
| MITSUBISHI | Outlander PHEV | 2019 - 2019 |
| MITSUBISHI | OUTLANDER I (CU_W) | 200103 - 200807 |
| MITSUBISHI | LANCER VII (CS_A, CT_A) | 200003 - 201312 |
| MITSUBISHI | GRANDIS (NA_W) | 200303 - 201112 |
| CITROËN | C-CROSSER (VU_, VV_) | 200702 - 201212 |
| PEUGEOT | 4007 (VU_, VV_) | 200702 - 201303 |
| MITSUBISHI | OUTLANDER II (CW_W) | 200611 - 201212 |
| MITSUBISHI | LANCER VIII (CY_A, CZ_A) | 200703 - 0 |
| MITSUBISHI | LANCER VIII Sportback (CX_A) | 200710 - 0 |
| CITROËN | C-CROSSER ENTERPRISE (VU_, VV_) | 200901 - 0 |
| MITSUBISHI | ASX (GA_W_) | 200911 - 0 |
| CITROËN | C4 AIRCROSS | 201008 - 0 |
| PEUGEOT | 4008 | 201205 - 0 |
| MITSUBISHI | OUTLANDER III (GG_W, GF_W, ZJ, ZL, ZK) | 201011 - 0 |
| Features | |
| Fitting Position | Outer |
| Fitting Position | Left and right |
| Thread Size 1 | M10X1,25 |
| Cone Size [mm] | 13,45 mm |
| Cone Size [mm] | 15,1 mm |
| Thread Size | M14X1,5 |
| Length [mm] | 78 mm |
| Fitting Position | Front Axle |
| Weight [kg] | 0,39 kg |
| OEM Number |
| 4422A018 |
| 1607502480 |
| 1607502480 |
| 381774 |
| 381774 |
| 4422A002 |
| 4422A052 |
| MN161077 |
| MR548285 |