42997MT
TRACK CONTROL ARMs
| Manufacturer | Model | Model Year |
| MERCEDES-BENZ | C350 | 2012 - 2015 |
| MERCEDES-BENZ | C300 | 2010 - 2014 |
| MERCEDES-BENZ | C-SERISI (W204) | 200701 - 201501 |
| MERCEDES-BENZ | C-SERISI T-Model (S204) | 200708 - 201408 |
| Features | |
| Fitting Position | Lower |
| Fitting Position | Front |
| Steering arm type | 1 |
| Bore Ø [mm] | 70 mm |
| Thread Size 1 | M14x1,5 |
| Length [mm] | 434,5 mm |
| Cone Size [mm] | 17,5 mm |
| Cone Size [mm] | 21,8 mm |
| Fitting Position | Front Axle |
| Fitting Position | Right |
| Paired article numbers | 94-09663 |
| Weight [kg] | 1,77 kg |
| OEM Number |
| 2043307411 |